logo
Людям з порушенням зору

Місцеві пам'ятки

Крута балка

Крута балка1

с. Риб’янцеве Новопсковської селищної територіальної громади

Площа власне Крутої балки близько 40 гектарів. Простягається вона від балки Студенок в південно-східному напрямку приблизно на 8-10 км. Знаходиться на території агрофірми «Донбасагрогаз», на віддалі 9-10 км від центра села Риб'янцеве Новопсковської селищної територіальної громади. 

Назва цієї балки свідчить про те, що вона має круті схили. Починається 

приблизно в 4-5 км на північ від села Бондареве Старобільського району і простягається в північно-західному напрямку до балки Студенок. В ландшафтному відношенні це частина Старобільської рівнини в межах північного різнотравного ковилового степу.

Круті схили балки покриті чагарниковою рослинністю (терен, корагана (дереза), шипшина, глід), є дикі яблуні, груші. Дно балки вкрите трав'янистою рослинністю (пирій, вівсюг, тимофіївка). Вище чагарникової рослинності, де балка переходить у більш пологу свою частину, де не змиті чорноземи, знаходяться ділянки різнотравноковилового степу (ковила, типчак, тонконіг, барвінок, шавлія рожева і поникла, серповидна люцерна та інші бобові). Але головна рослина, заради якої відвідують жителі навколишніх сіл цю балку, - півонія тонколиста (або воронець), який поширений в середній частині балки. Тут, на ділянці площею приблизно 3 га, відокремленій від орних земель лісосмугою, на лівому схилі балки росте ця красива рослина. Вона багаторічна, висотою від 20 до 50 см. Зацвітає у квітні-травні. Воронець отруйний, не поїдається тваринами, але дуже чутливий до витоптування, занесений в Червону книгу України.

Тварин в балці багато, але помітити їх буває дуже важко. Деякі, навпаки, радо дуже зустрічають вас в балці, навіть вітають свистом. Це окраса балки - бабак, або байбак.

Байбак належить до родини Білячі. Вони поїдають 400 кг рослинної маси. В балку Круту вони прийшли з Стрілецького заповідника. Байбаки-тварини висотою до 50-60 см, вагою 10-12 кг. Вони рухаються граційно, грайливо, хоча життя їхнє пов’язане з постійною небезпекою через хижих тварин. Восени байбаки, нагулявши вдосталь жиру, залягають в сплячку. Всім виводком вони збираються у гніздову камеру, забивають вхідний отвір земляною пробкою і засинають. Тваринний світ ссавців представлений не тільки колоніями байбака, трапляються сліпаки, ховрахи, миші полівки. В чагарникових паростях можна зустріти фазана, куріпку, перепела, плиску, мухоловку. А також боривітра, канюка, які містять свої гнізда на високих деревах, у лісосмугах. З плазунів зустрічається гадюка степова, вуж, ящірка.

Світлини:

Крута балка2

Поділитися: